Forum o psiakach i konikach
Krótki opis Twojego forum [ustaw w panelu administracyjnym]
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum o psiakach i konikach Strona Główna
->
Gr. V FCI
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Rasy psów
----------------
Gr. I FCI
Gr. II FCI
Gr. III FCI
Gr. IV FCI
Gr. V FCI
Gr. VI FCI
Gr. VII FCI
Gr. VIII FCI
Gr. IX FCI
Gr. X FCI
Wybór psa
Psie kategorie
----------------
Psie ABC
Choroby psiaków
Psie sporty
Rasy psiaków
Psy w potrzebie
Ogłoszenia
Szkolenie
Pielęgnacja
Konie
----------------
Rasy koni
Konkursy
Sprzęt jeździecki
Choroby
Pogawędki o koniach
Konie w potrzebie
Off Topic
----------------
Poznajmy się
Wymienianki
Do admina i modów
----------------
Krytyka
Pochwały
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Manu
Wysłany: Pią 18:56, 20 Paź 2006
Temat postu:
Jeśli się cytuje cudzy tekst, to zasady netykiety wymagają zapytania autora o zgodę oraz umieszczenia informacji o autorze i podania źródła.
Tymczasem mnie się nikt nie pytał o zgodę, a i informacji żadnych nie widzę
Oczekuję, że w powyższym poście zostanie umieszczone poniższe:
Autor tekstu i zdjęć:
Manu
-
http://manu.dogomania.pl
Źródło:
http://bezdomne.szpice.zahoryzontem.org/grend.html
K@kun
Wysłany: Czw 18:15, 01 Cze 2006
Temat postu: Pies Grenlandzki
Pies Grenlandzki to jedna z najbardziej pierwotnych ras na świecie w dzisiejszej dobie. Nadal posiada wszelkie predyspozycje, by żyć w ekstremalnych warunkach dalekiej północy, z małą ilością pożywienia i ciężkiej pracy. Jest bardzo silnym psem, który rzadko choruje lub miewa jakieś wady wrodzone. Także jego psychika (najbardziej prosta i pierwotna ze szpiców, co nie znaczy, że łatwa) nadal gwarantuje, że będzie z ochotą pracował. Jak wszystkie inne psy ras północnych, jest bardzo komunikatywnym psem, posiadającym duży zasób „słów”. To sprawia, że człowiekowi, który zada sobie choć minimalny trud zrozumienia psiego języka „mowy” i ciała, łatwo jest odczytać, co przekazuje swoim zachowaniem.
Najpierw może trochę historii...
Te psy istniały na terenie Arktyki od czasów starożytnych. Przodkowie tej rasy mogą być w wielkim prawdopodobieństwem powiązani z psami towarzyszącymi ludziom z Syberii sporo ponad 12 tys. lat temu. Kiedy Ci ludzie przekształcili się w dzisiejszych Eskimosów (czyli Inuit, jak należy ich prawidłowo nazywać), to w tym okresie właśnie w procesie kształtowania tej rasy miały swój udział (choć niewielki) wilki północne.
Reszta świata poznała Psy Grenlandzkie dopiero w roku 1936, kiedy P.E. Victor przywiózł je ze sobą z polarnej ekspedycji, podczas której korzystał z ich siły i wytrwałości. W kartach historii zapisały się także dzięki współudziałowi w ważnym odkryciu geograficznym w 1911 r. - zdobyciu bieguna południowego. Dla Roalda Amundsena „sprawą niezmiernej wagi dla powodzenia całej wyprawy było zdobycie naprawdę dobrych psów” (cyt. R. Amundsen) - dlatego właśnie zdecydował się na Grenlandy.
Wygląd
Nie będziemy dokładnie omawiać wyglądu Psów Grenlandzkich, gdyż ten jest opisany we wzorcu. Dla ciekawostki podam, że jest stosunkowo niedawno uznaną przez FCI rasą - wzorzec pierwszy i do niedawna obowiązujący był z roku 1967. Niedawno jednak nastąpiły zmiany i od 25 marca 2003 roku mamy zmieniony wzorzec Psa Grenlandzkiego. Załączone fotki lepiej niż każdy opis pokazują wygląd psów tej rasy.
Znacznie ciekawej jest skupić się na jego walorach osobowościowych
Kiedy napiszę, że jest psem pełnym energii, niezależnym, będącym najszczęśliwszym, kiedy ma pracę do wykonania - to niewiele będzie się to różniło od opisu Syberian Husky czy Alaskan Malamute. Co więc sprawia, że są tak wyjątkowe wśród zaprzęgowców ?
Jego wytrwałość i wytrzymałość są legendarne. Często można usłyszeć, że Grenlandy są tak szybkie i długodystansowe jak Husky i tak silne jak Malamuty. Wydawało by się, że to idealne zestawienie tworzy idealnego psa zaprzęgowego... I tak jest, ale... Grenlandy stanowią najlepszy typ psa zaprzęgowego w naprawdę trudnych warunkach, kiedy są prowadzone przez tak silnych, o twardej psychice i wytrwałych maszerów, jak są one same i kiedy te cechy są niezbędne do przetrwania. W znacznie łatwiejszych, wręcz komfortowych warunkach wyścigów sportowych w klimacie umiarkowanym, ich niezwykłe cechy nagle okazują się nie tak niezbędne, często niepotrzebne i przekształcają się w wady... Dlaczego ?
Grenlandy są najbardziej prostymi i nieskomplikowanymi psami. Zaakceptują niemal każde trudne warunki i zwykle lubią ludzi. Pomimo swej wielkiej niezależności są w stanie się przywiązać do jednego człowieka. Na razie wszystko brzmi dobrze, prawda ?
Będąc mocnymi i wymagającymi psami, potrzebują niewzruszonego, stanowczego i zdeterminowanego właściciela. Ich wrodzona energia nie jest łatwa do opanowania, jeśli oferuje im się rozpieszczoną egzystencję i oczekuje, że będą grzecznie spać na dywanach. Na szczęście te psy są dość rzadkie i mało kto popełnia aż tak wielki błąd. Ale nawet dla maszera, kochającego trenowanie ze swoimi zaprzęgowcami i udział w zawodach, te psy mogą się okazać zbyt dużym wyzwaniem. Będąc niezwykle hierarchicznymi zwierzętami, o silnych pierwotnych instynktach, już w liczbie dwóch tworzą stado, które wymaga od właściciela wiele hartu ducha i silnej psychiki, aby ustanowić siebie na pozycji przewodnika. Nawet pojedynczy pies sprawia człowiekowi trudności w zdobyciu jego uznania jako alfy.
Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze bardzo silne drapieżcze instynkty. Pies tej pierwotnej rasy, jeszcze silniej niż inne zaprzęgowce, będzie dążył do upolowania wszelkiej zwierzyny na terenie, gdzie zostanie spuszczony ze smyczy. Ponadto posiada bardzo silną wolę i bywa agresywny wobec innych psów, szczególnie tej samej płci (czasem staranne i pracochłonne wychowanie może zminimalizować te zachowania).
Wszystko to daje obraz rasy, której niezwykłe zalety cenione w dzikich, nieprzebytych ostępach, w warunkach cywilizowanych potrafią przemienić się w wady, które sprawiają, że trzymanie Grenlandów staje się wielką odpowiedzialnością i gwarantuje zmaganie się z esencją natury pierwotnych psowatych, jak w przypadku żadnej innej rasy północnej.
Jednak właśnie to bywa niezwykle pociągające dla ludzi ceniących piękno pierwotnej natury i respektujących jej dzikość u tych psów. Zapewniając im odpowiednie rozładowanie energii poprzez zaoferowanie ciężkiej pracy pociągowej, rozumiejąc ich psychikę, zdobywają w Psach Grenlandzkich najwspanialszych towarzyszy, o jakich maszer może marzyć.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin